وبلاگ

سوغات و صنایع دستی کرمان

یکی از وسیع ترین استان های ایران با تأثیر ویژه در گردشگری ایران ، واقع در جنوب شرقی کشورمان استان کرمان است . کرمان از اماکن تاریخی دیدنی زیادی برخوردار است ، که 3 مورد از این جاذبه ها نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . این اشتباه نیست اگر ما کرمان را سرزمین عجایب ایران بنامیم . از نظر جغرافیایی و فرهنگی ، کرمان به قدری متنوع و زیبا است که ساکنان خود را قادر ساخته تا زیباترین صنایع دستی مانند پته و مس ، و شیرین ترین شیرینی ها مانند کلمپه را تولید کنند . سوغات و صنایع دستی کرمان به شرح زیر است : گلدوزی سنتی معروف به پته ، تابلو فرش ، فرش ، جاجیم ، گلیم و سایر وسایل بافته شده . بذر گیاهان و پسته رفسنجان و کرمان بهترین سوغاتی این استان هستند . با سوغات رسان همراه باشید تا در رابطه با سوغات و صنایع دستی کرمان شناخت کافی پیدا کنید.

بهترین و جذاب ترین سوغات و صنایع دستی کرمان

هر شهری در ایران به روش خاص خود بی نظیر است . هر کدام غذاهای محلی خود را با طعم ها و مواد تشکیل دهنده ای غنی برای امتحان کردن دارند . حتی صنایع دستی ویژه ای وجود دارد که منحصر به آن شهر می باشد . بازار کرمان مکان بسیار خوبی برای خرید سوغات و صنایع دستی کرمان است . سوغاتی زیادی وجود دارد که می توانید در سفر خود به کرمان خریداری کنید . سوغاتی ها می توانند خاطرات سفر را برای شما یادآوری کنند . بنابراین ، اگر فردی هستید که در طول سفر خود به دنبال خرید صنایع دستی و سوغاتی هستید ، با ما همراه باشید تا با بهترین سوغات و صنایع دستی کرمان که در هیچ جای دیگر دنیا نمی توانید پیدا کنید ، آشنا شوید.

قاووت سوغات کرمان

شاید شما نام قاووت را شنیده باشید ، کوکی که می توانید در استان یزد خریداری کنید ، اما در واقع گفته می شود که ریشه کرمانی دارد . در این نوع شیرینی ها ، آجیل های مختلفی مانند گندم ، جو ، کنجد و گیاهان دارویی مختلف ، با یکدیگر مخلوط می شوند و این شیرینی ها اغلب در پذیرایی از میهمانان کرمان مورد استفاده قرار می گیرد . قاووت از 40 گیاه شامل قهوه ، شکر، سیاه‌دانه ، تخم خُرفه ، گشنیز ، جدوا ، انواع هل ، خشخاش ، روپاس ، موردانه ، کنجد ، جو ، بذر کتان ، تخم کاهو و غیره تولید می شود .

نوع اصلی قاووت یا قوتو رنگ قهوه ای است و بسیار مغذی می باشد . برای تهیه قاووت ، غلات مختلفی از قبیل قهوه ، جو ، دانه کتان ، با شکر مخلوط می شوند و در نهایت یک پودر قهوه ای حاصل می شود که بسیار مغذی است . انواع دیگر قاووت مانند قاووت پسته ، قاووت چهل گیاه و غیره وجود دارد که با پسته ، نارگیل ، پودر نخود و شکر مخلوط می شوند . اگر به منزل دوستی کرمانی در این شهر دعوت شدید ، انتظار پذیرایی شدن با قاووت را داشته باشید . به ‌عنوان یکی از سوغاتی های اصیل کرمان ، قاووت به کشورهای همسایه ایران نیز صادر می‌شود .

قاووت پسته

کماچ سهن سوغات کرمان

کماچ سهن یکی از شیرینی های سنتی استان کرمان است . آرد سهن یا جوانه گندم ماده اصلی مورد استفاده در پخت و پز آن می باشد و سایر مواد به کار رفته در این شیرینی ، زیره کرمان و دیگری دارچین است .خرید سوغاتی را از بازارهای کرمان فراموش نکنید . این شیرین یکی از محبوب ترین سوغاتی های کرمان است که در بین مردم این استان طرفداران بسیار زیادی دارد . کماچ در کنار طعم و بوی خاص و هوس‌انگیز ، یک شیرینی سالم و مقوی نیز در نظر گرفته می‌شود . برای تزئین این شیرینی از خرما ، پسته و گردو استفاده می کنند ، پیشنهاد می کنیم حتما آن را امتحان کنید .

کلمپه سوغات کرمان

کلمپه نیز نوعی کلوچه است که در مناطقی مانند بم پخته می شود . شما می توانید کلمپه را به اشکال مختلف خریداری کنید . برای تهیه کلمپه خمیر با هل ، دارچین و گلاب ترکیب شده و خرما و گردو در داخل آن قرار می‌گیرد . در کرمان برخی از افراد برای تهیه کلمپه از روغن حیوانی استفاده می کنند . نکته جالب در مورد این کوکی این است که می توان آن را با اشکال مختلف تهیه کرد ، به همین دلیل در مدل های مختلف دیده می شود .

قطاب کرمان

فرقی نمی کند کجای ایران هستید . در هر صورت ، شما احتمالاً نام قطاب را شنیده اید و حداقل یکبار این شیرین خوشمزه را امتحان کرده اید . قطاب از خوشمزه ترین و اصیل ترین شیرینی های کرمانی است که یکی از مواد تشکیل دهنده آن بادام می باشد . می توانید قطاب را از کرمان و یزد خریداری کنید . انواع مختلفی از این کوکی وجود دارد ، اگر به کرمان سفر می کنید ، پیشنهاد می کنیم به عنوان بهترین سوغات این شهر قطاب را خریداری کنید . قطاب کرمان دارای پسته یا جوز هندی است و در تزئین آن از شکر یا خاک قند استفاده می کنند . این شیرینی بسیار معطر و خوشمزه می‌تواند یکی از جذاب‌ترین سوغات شما از استان کرمان باشد . جالب است بدانید که این شیرین قدمتی طولانی دارد و گفته می شود متعلق به دوره هخامنشی است !

پته دوزی ارزشمند ترین صنایع دستی کرمان

تاکنون درمورد سوغات خوراکی کرمان صحبت کردیم . اگر می خواهید یکی از سوغات و صنایع دستی کرمان را از نوع غیر خوراکی آن معرفی کنیم ، باید به پته دوزی نیز اشاره کنیم . پته دوزی در بین زنان و دختران این استان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و یک سوزن دوزی قدیمی است که با سفر به این منطقه از ایران می توانید آن را به عنوان سوغات کرمان خریداری کنید . پته یکی از هنرهای سنتی است که مختص کرمان می باشد . زنان کرمانی برای پته دوزی که بعداً با نقوش بسیار زیبایی تزئین می گردد از نخ های رنگی روی پارچه ای وسیع استفاده می کنند ، که پارچه عریض نام دارد .

ترنج ، محراب ، بته جقه ، سرو ، نیم ترنج و محراب الگوهای اصلی هستند که برای پته دوزی استفاده می شود . پته در انواع و ابعاد مختلفی بافته می شود . پته نوعی سوزن دوزی ایرانی است که فقط در کرمان دوخته می شود ، دوخت پته در همه شهرها و روستاهای اطراف استان کرمان به ویژه در سیرجان و رفسنجان جاری است . هنگام بازدید از کرمان و بازارهای آن ، می توانید الگوهای زیبایی از پته را مشاهده کنید . هم چنین در صورتی که قصد خرید صنایع دستی پته دوزی کرمان را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نموده و انواع طرح ها و نقش های خاص و چشم نواز پته را مشاهده نمایید .

سوغات و صنایع دستی کرمان

قالی و قالیچه کرمان

قالی و قالیچه کرمان در بین زیباترین و نفیس ترین قالی های ایران و جهان گنجانده شده است . قالی کرمان بیش از هر چیز به دلیل رنگ و طرح بسیار معروف است که برای خریدار قالی بسیار مهم می باشد . قالی ، قالیچه و فرش کرمان بیش از 400 سال قدمت دارد . چهره های بزرگی مانند محمد ارجمند کرمانی که به عنوان پادشاه فرش جهان شناخته می شود ، تغییرات اساسی در صنعت به وجود آورد و هنوز هم فرش های وی در بسیاری از کاخ ها دیده می شود . ارزشمندترین صنایع دستی ایران که شهرت جهانی دارد ، فرش های دستباف و گلیم است . فرش های ایرانی به دلیل طراحی زیبا ، بافت و رنگ ثابت امتیازات ویژه خود را دارند و در جهان بی نظیر هستند . افراد زیادی ، به ویژه زنان در این صنعت ، در کارگاه های بزرگ و کوچک فرش ، در سراسر ایران در حال فعالیت هستند . زنان عشایری در اوقات فراغت خود قالی ، قالیچه و گلیم می بافند . هر توریستی که به ایران می آید یک فرش کوچک ، گلیم یا قالی کرمان را خریداری می کند . قالی و فرش کرمان به عنوان یکی از بهترین و ارزشمندترین سوغات و صنایع دستی کرمان شناخته شده است .

سوغات و صنایع دستی کرمان را از کجا بخریم ؟

کرمان از نظر جغرافیایی و فرهنگی ، به قدری متنوع و زیبا است که ساکنان خود را قادر ساخته تا زیباترین و شگفت انگیزترین صنایع دستی مانند پته و مس ، و شیرینی ترین شیرینی ها مانند کلمپه و قطاب را تولید کنند . واقعیت جالب در مورد پته می تواند اشکال و طرح های متنوع آن باشد . کرمان یکی از بازارهای اصلی مس و فرآورده های آن در ایران است . در استان کرمان می توانید به عنوان خرید سوغاتی انتخاب خوبی پیدا کنید . با توجه به شرایط کنونی که امکان مسافرت وجود ندارد ، شما می توانید با کیفیت ترین سوغات و صنایع دستی کرمان را از «فروشگاه اینترنتی سوغات رسان» تهیه کنید . به جهت خرید سوغات و صنایع دستی کرمان زیبا ، با کیفیت و با قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید