وبلاگ

صنایع دستی و سوغاتی آذربایجان شرقی

صنایع دستی و سوغاتی آذربایجان شرقی

صنایع دستی و سوغات آذربایجان شرقی بسیار متنوع است و هر گردشگری را به خود جذب می کند. یکی از شهرهای آذربایجان شرقی ، آذرشهر (دهخوران یا توفارقان) نام دارد. در سمت شرقی آذرشهر ،‌کوهستان سهند قرار گرفته است به همین دلیل از آب و هوای بسیار مناسبی برخوردار می باشد. همچنین در غرب آذرشهر ، دریاچه ارومیه قرار گرفته است. نام قدیم آذرشهر در ابتدا دهخوران بوده که سپس توفارقان شده و در دوران پهلوی به آذرشهر تغییر نام یافت. بر اساس گفته های افراد کهنسال محلی ، توفارقان در محله کوه “پیر قطران” قرار داشته که در اثر زلزله نابود شده و بعد از آن مردم ، شهر را در سمت دیگر رودخانه بنا نمودند. البته خرابه های کوه پیر قطران هنوز قابل مشاهده است و جزء آثار باستانی آذرشهر محسوب می شود.

دومین شهر بزرگ استان آذربایجان شرقی ، مراغه است. این شهر در کنار رودخانه “صوفی چای” در دامنه جنوبی کوه هند در 135 کیلومتری جنوب تبریز قرار دارد. مراغه که به عنوان پایتخت نجوم ایران و “باغ شهر ایران” شهرت دارد ، جزء ده شهر تاریخی کشور شناخته شده است. با توجه به موارد ذکر شده مراغه ، یکی از مهم ترین مراکز توریستی و گردشگری در استان آذربایجان شرقی به حساب می آید. در این مقاله به معرفی صنایع دستی و سوغات آذربایجان شرقی ، آذرشهر و مراغه خواهیم پرداخت.

مشهورترین صنایع دستی و سوغاتی آذربایجان شرقی

یکی از مکان های معروف آذرشهر قوش داشی می باشد که در آن محل قوچ سنگی بزرگی به رنگ سفید وجود داشته است که متاسفانه تخریب شده است و تنها افراد سالخورده محل آن را می شناسند. این قوچ بزرگ در مکان “اشیه بازار” (بازار قدیمی) وجود داشته است. در حقیقت آذرشهر یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان است که در مناطق قدیمی از آن به نام های مختلف یاد شده که به دو مورد از آن اشاره کردیم. آذرشهر نیز همانند سایر شهرهای ایران مواد خوراکی و صنایع دستی منحصر به فردی دارد که به عنوان سوغات و ره آورد این شهر محسوب می شوند.

مراغه در دوران قبل از اسلام، بسیار آباد بوده است. از جمله آثار تاریخی برجسته مراغه و ایران ، رصدخانه ای است که در دوران هلاکوخان به دست خواجه نصیرالدین طوسی بنا شده که بیش از سیصد هزار کتاب در آن موجود می باشد. به علاوه مراغه دارای سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی زیبا و بی دلیل است که بسیار متنوع می باشند ، بر اساس هر سلیقه ای می توانید صنایع دستی و سوغاتی آذربایجان شرقی را پیدا و تهیه می کند.

خوراکی ها و شیرینی های مراغه

شیرینی های متنوع و خوشمزه ای در شهر مراغه تهیه و عرضه می شود. یکی از این موارد نوعی شیرینی خوش طعم ، خوشمزه و لطیف که با شیره انگور تهیه می گردد باسلوق و سوجوق نام دارد. از ترکیبات باسلوق و سوجوق ، شیره انگور است که از ویژگی های این شیرینی محسوب می شود. به علاوه مراغه دارای تاکستان های بسیاری است ، به همین دلیل شیره انگور هم یکی از محصولات و سوغاتی های آن محسوب می گردد و برای پخت انواع شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تهیه باسلوق از کره ، گلاب ، پودر نارگیل ، نشاسته و گردو استفاده می شود. از دیگر شیرینی های محبوب مراغه سجوق است که برای تهیه و پخت آن از شیره انگور ، نشاسته ، مغز بادام ، گلاب و هل استفاده می شود.

دوشاب یا شیره انگور سوغاتی مرغوب مراغه

از مهم ترین سوغاتی های مراغه می توان به شیره انگور یا دوشاب اشاره نمود. همان طور که ذکر شد شهر مراغه از تاکستان های بسیار زیادی برخوردار است ، و با توجه به آب و هوای مناسبی که دارد ، درخت انگور به خوبی در این محل رشد می کند و در نهایت باغداران ، برداشت خوبی از باغ های خود خواهند داشت. شیره انگور مراغه بسیار مرغوب و خوش طعم می باشد. به طور کلی دوشاب از صنایع دستی و سوغاتی آذربایجان شرقی به حساب می آید.

حلوای مراغه ، حلوای محلی ایران

یکی از خوش طعم ترین و خوشمزه ترین حلواهای محلی ایران ، حلوای مراغه نام دارد. برای تهیه و پخت این حلوا از شیره انگور ، آرد ، نخود و مغز گردو استفاده می شود. همان طور که ذکر شد شیره انگور به عنوان ترکیبات اصلی انواع شیرینی سنتی مراغه مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تاکنون طعم و مزه حلوایی را چشیده اید ، پیشنهاد می کنم تنها یک بار حلوای سنتی مراغه را امتحان کنید ، قطعا طعم حلواهای دیگر را فراموش خواهید کرد و مشتری دائمی این حلواها خواهید شد.

شیرینی چای یا شکر پنیر

خرید شیرینی چای یا شکر پنیر یکی دیگر از سوغاتی های مراغه است که در شیرینی پزی های این شهر تهیه و تولید می شود. این شیرینی در طعم های مختلف پرتقالی ، زعفرانی ، زنجبیلی ، وانیلی ، هل ، دارچین و لیمویی تولید می شوند و در سراسر کشور مورد استفاده قرار می گیرند. پیشنهاد می کنم اگر به شهر مراغه سفر کردید و قصد خرید سوغاتی را داشتید ، شکر پنیر مراغه را فراموش نکنید. توجه داشته باشید که این شیرینی باید در ظرف در بسته نگهداری شود. شما می توانید شیرینی چای و شکر پنیر را همراه با چای مصرف کنید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید.

خشکبار با کیفیت مراغه

با توجه به اینکه شهر مراغه دارای تعداد زیادی باغ است از محصولات متنوعی برخوردار می باشد. به همین دلیل بسیاری از باغداران بخشی از محصولات خود را به صورت خشک به بازار عرضه می کنند. از جمله محصولاتی که به صورت خشک شده به بازار ارائه می شوند ، عبارتند از :

  • قیسی
  • آلوچه
  • انگور
  • سیب
  • بادام
  • و…

فندق گردو

خشکبار ذکر شده با بهترین و بالاترین کیفیت بسته بندی شده و وارد بازار می شوند. شما می توانید به عنوان سوغاتی خشکبار مراغه را که شهرت جهانی دارند برای عزیزان خود تهیه کنید.

عسل طبیعی و خوش عطر مراغه

طبیعت دست نخورده و بکر دامنه کوه سهند با دارا بودن گل های خوش عطر ، یکی از مهم ترین مراکز تولید عسل طبیعی است و عسل های بسیار با کیفیتی از این منطقه به دست می آید. عسل دامنه کوه سهند علاوه بر تامین نیاز داخلی به خارج از مرزها صادر می شود و کشورهای اروپایی از خریداری اصلی این عسل هستند. اگر قصد خرید عسل طبیعی با کیفیت ، مرغوب و ارگانیک را دارید به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید.

صنایع دستی مراغه

از سوغات و صنایع دستی آذربایجان شرقی – مراغه می توان به فرش ابریشم مراغه ، صابون و ظروف سفالی اشاره نمود :

فرش ابریشم گران بهاترین صنایع دستی مراغه

یکی از مهم ترین تولیدکنندگان فرش ابریشم در ایران ، مراغه می باشد ، اما فرش مراغه به دلایل مختلف کمتر شناخته است. تابلو فرش های ابریشم و فرش مراغه یکی از زیباترین و گران بهاترین سوغات و صنایع دستی مراغه هستند. اگر قصد دارید یادگاری نفیس و ارزشمند از آذربایجان شرقی داشته باشید ، خرید صنایع دستی مراغه را فرامش نکنید. با خرید فرش ابریشم ، محیط زندگی شما دلچسب و رویایی خواهد شد.

ظروف سفالی ، کاشی کاری و سرامیک

مراغه از پیشینه تاریخی بسیار کهنی برخوردار است ، به همین دلیل در صنعت سفالگری ، کاشی کاری و سرامیک قدمت بسیار زیادی دارد. شما می توانید در موزه مراغه نمونه های یافت شده در این منطقه را مشاهده کنید. از دیگر سوغاتی های پرطرفدار این شهر ، ظروف سفالی و سرامیک بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشند. اگر قصد خرید سفال ارزان با کیفیت و زیبا را دارید پیشنهاد می کنم به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید.

سوغاتی های آذرشهر

از دیرباز انگور ، میوه جات و مهم تر از آن ها لپه و گردوی آذرشهر شهرت جهانی داشته و به عنوان سوغات این شهر به حساب می آیند ، ضمن اینکه برخی شیرینی ها و خوراکی های مرسوم در آذربایجان شرقی و تبریز در این شهر نیز تهیه می گردد.

صنایع دستی آذرشهر

از سوغات و صنایع دستی آذربایجان شرقی – آذرشهر می توان به سوزن دوزی و گلابتون دوزی اشاره نمود :

سوزن دوزی زیبای آذرشهر

هنر آراستن سطح رویی پارچه های ساده سوزن دوزی نام دارد. این هنر با استفاده از نخ های الوان ، سوزن و قلاب انجام می گردد. هنرمندان این رشته به کمک بخیه های ظریفی که بر منسوجات ساده می نشانند ، معمولا تلفیق زیبایی از صبر و شکیبایی و هنر را به نمایش می گذارند.

گلابتون دوزی صنایع دستی دیرین آذرشهر

گلابتون دوزی یکی از انواع دیرین سوزن دوزی ها است که سابقه بسیار طولانی دارد. گلابتون دوزی های آذرشهر دارای رنگ ها و طرح های زیبا و چشم نواز است که هر بیننده ای را به خود جذب می کند. پیشنهاد می کنم اگر قصد خرید صنایع دستی و سوغاتی آذربایجان شرقی را دارید گلابتون دوزی و سوزن دوزی را فراموش نکنید.

The typical thinking is that iPhone and gigadat casino canada iPad devices are robust and capable of handling high-quality sound and graphics, but few people think about the fact that they aren’t portable.

دیدگاهتان را بنویسید