وبلاگ

معرفی شهر گیلان

شهر گیلان

در شمال ایران ، هم مرز با دریای خزر ، سرزمینی همیشه سبز به نام گیلان وجود دارد. تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد که افراد متمدن از 7 هزار سال پیش در شهر گیلان زندگی می کردند. برای آن دسته از مسافرانی که از مناطق گرم و خشک جهان به گیلان سفر می کنند ، این منطقه با رودخانه های بی شمار ، جنگل ها ، حوضچه ها و سواحل خیره کننده خود ، بسیار جذاب و دیدنی است. در این نوشته قصد داریم ، اطلاعات کامل و جامع در ارتباط با این شهر در اختیارتان قرار دهیم ، با سوغات رسان همراه شوید…

گیلان شهری با زیبایی بی نظیر و تجربیات فراموش نشدنی

شهر  گیلان با مساحت 14711 کیلومتر مربع در بین کوه های البرز و تالش در ساحل خزر و شمال ایران واقع شده است. طبق آخرین تقسیمات اداری و سیاسی در سال 1375 ، شهرهای گیلان عبارتند از : آستارا ، آستانه اشرفی ، بندر انزلی ، رشت ، رودبار ، ماسوله ، رودسر ، تالش ، منجیل ، فومن ، لاهیجان و لنگرود می باشد. رشت به عنوان پایتخت شهر گیلان شناخته شده است. شهر گیلان با جمهوری آذربایجان در شمال و روسیه با دریای خزر هم مرز می باشد.

علاوه بر شهرها ، در گیلان روستاهای زیادی وجود دارند که بیش از نیمی از جمعیت استان را تشکیل می دهند. حدود دو و نیم میلیون نفر در گیلان سکونت دارند. به علاوه اقوام مختلفی در گیلان ساکن هستند. اصلی ترین آن ها گیلکی و تالشی هستند که زبان ها و فرهنگ های مختلفی دارند.

جاذبه های گردشگری شهر گیلان

جاذبه های گردشگری گیلان بیشتر از مناظر بی نظیر طبیعت تشکیل شده است. ساحل دریای خزر و بندر بین المللی انزلی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری طبیعی گیلان می باشند. پله مارپیچی روستای ماسوله یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است که در آن منطقه یافت می شود و به عنوان یک آینه با ابعاد زندگی در نظر گرفته می شود که منعکس کننده فرهنگ افراد محلی در آن است.

گیلان همچنین زیستگاه طبیعی یک گل زینتی منحصر به فرد به نام نیلوفر آبی است که تنها در قله های گیلان رشد می کند و هر ساله در فصلی از شکوفایی خود ، بسیاری از گردشگران پرشور و طبیعت گرد را به سفر به شهر گیلان ترغیب می کنند. گیلان از نظر تاریخ و تمدن نیز غنی می باشد. قلعه رودخان با حدود هزار سال تمدن ، برجسته ترین جاذبه گردشگری تاریخی گیلان به حساب می آید. این بنا حدود 600 سال پیش بازسازی و نوسازی شده است و به لطف قرار گرفتن در یک جنگل کوهستانی ، از هر گوشه ای از جهان گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

غذاهای محلی و لذیذ شهر گیلان

شهر گیلان ، به درستی یکی از مهیج ترین مکان های گردشگری هنرهای و آشپزی است. مرکز استان گیلان ، رشت ، به دلیل فرهنگ مثال زدنی غذا در شبکه شهرهای خلاق یونسکو به ثبت رسیده است. غذاهای سنتی ، پر تنوع ، خوشمزه و متفاوت این منطقه به همراه عشایر که در کلبه های چوبی زندگی می کنند ، در کنار هم ، برخی از جنبه های دیدنی و جذاب فرهنگ محلی گیلان را شکل می دهند. محبوب ترین غذاهای محلی گیلان عبارتند از :

 • کباب ترش ، یک طعم فوق العاده
 • خورش آلو مسمای گیلانی
 • باقالا قاتق گیلانی
 • میرزا قاسمی
 • ترشه تره گیلانی
 • کویی تره
 • واویشکا
 • کوکوی اشپل
 • و غیره

آب و هوای دلچسب گیلان

شرایط جغرافیایی و اقلیمی تأثیر زیادی در معیشت مردم گیلان دارد. آب و هوای مرطوب نیمه گرمسیری با شدیدترین میزان بارندگی در کشور باعث توسعه کشاورزی در این منطقه شده است. جلگه ساحلی در امتداد دریای خزر عمدتاً برای شالیزارهای برنج استفاده می شود. وضعیت معیشت بسیاری از کشاورزان گیلان به برنج بستگی دارد. چای دومین محصول بزرگ کشاورزی در گیلان است. علاوه بر کشاورزی ، ماهیگیری یکی دیگر از منابع درآمد و معیشت مردم گیلان است. همچنین تولید محصولات کشاورزی و نخ ابریشم از مهمترین فعالیتهای اقتصادی گیلان است. گیلان یکی از مناطق بارانی ایران به حدی است که مرکز آن ، رشت ، به شهر باران های نقره معروف شده است. زمستان های معتدل و تابستان های مرطوب از ویژگی های اصلی اقلیم این منطقه می باشد.

هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان

گیلانی ها بسیار مهربان و مهمان نواز هستند ، در بین مناطق مختلف ایران ، زنان گیلانی نقش مهمی در زندگی اقتصادی و اجتماعی دارند و از حقوق نسبتاً مساوی با مردان برخوردار می باشند ، تا حدی که در آداب و رسوم و لباس های آنها به راحتی می توان چنین برابری را مشاهده کرد. بنابراین آنها می توانند به طور فعال در فعالیت های اقتصادی و کشاورزی شرکت کنند و به تبع حضور غیرقابل انکار خود را در امور زندگی نشان دهند. صنایع دستی گیلان امروزه بخش خوبی از بازار را به خود اختصاص داده است.

استان گیلان نیز در عرصه صنایع دستی و بومی خود از تنوع بالایی برخوردار است و نشان از فرهنگ غنی این سرزمین از دیرباز دارد. مهمترین صنایع دستی شهر گیلان عبارتند از :

 • چاروق و چموش دوزی
 • چادرشب بافی
 • گلیم و جاجیم
 • مروار بافی
 • سفالگری
 • نمد مالی
 • حصیر بافی

هنرهای سنتی و صنایع دستی میراث ماندگار و انعکاس دهنده فرهنگ هر اقوام است. برای خرید محصولات حصیری مانند زنبیل گلدار ، خرید سفال و سرامیک و به طور کلی برای خرید صنایع دستی به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید