وبلاگ

معرفی شهر کرمان

شهر کرمان

شهر کرمان در جنوب شرقی ایران به عنوان یکی از کلان شهرهای ایران محسوب می شود. این شهر از نظر سیاسی ، فرهنگی ، اداری و صنعتی بزرگ ترین و مهم ترین شهر جنوب شرق ایران است. یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران که از دیرباز تاکنون مورد توجه بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی بوده شهر کرمان می باشد. این استان از جاذبه های گردشگری زیبا و جذابی برخوردار است. به همین دلیل به عنوان بزرگ ترین استان ایران با جاذبه های گردشگری تاریخی ، مذهبی و تفریحی می باشد. در این نوشته قصد داریم ، اطلاعات کامل و جامع در ارتباط با این شهر در اختیارتان قرار دهیم ، با سوغات رسان همراه شوید…

شهر کرمان شهری با با جاذبه های بی نظیر گردشگری و تاریخی 

شهر کرمان از جمله شهرهای تاریخی ایران می باشد. وسعت کرمان حدود 185 کیلومتر مربع است و از استان های همجوار و اطراف آن می توان به خراسان جنوبی ، یزد ، سیستان و بلوچستان ، فارس و هرمزگان اشاره نمود. استان کرمان از 23 شهرستان ، 53 بخش و 143 دهستان برخوردار است که از شهرستان های آن می توان به بافت ، بردسیر ، بم ، جیرفت ، رفسنجان ، رودبار جنوب ، ریگان ، زرند ، سیرجان ، شهربابک ، عنبرآباد ، فاریاب ، قلعه گنج ، کرمان ، نرماشیر و غیره اشاره نمود.

در شهر کرمان زبان اهالی زبان فارسی و لهجه کرمانی می‌باشد. البته با توجه به مهاجرت بسیاری از مردم به کرمان گویش های مختلف و متنوع محلی مانند ترک ، لر ، لک و بلوچ در این شهر به چشم می خورد.

آثار و بناهای تاریخی این شهر ، نشان دهنده قدمت و پیشینه ی طولانی شهر کرمان می باشد. به عنوان مثال بازار کرمان به عنوان یکی از طولانی ترین بازارهای ایران شناخته شده است. آب و هوای این شهر با توجه به اینکه کرمان نسبت به سایر شهرهای اطرافش در ارتفاع بیشتری قرار دارد ، خنک تر می باشد. بهترین زمان سفر به شهر کرمان ، بهار است زیرا این استان از آب و هوای خشک و نیمه معتدل برخوردار است. برای شناخت بیشتر کرمان ، صنایع دستی و سوغاتی ، جاذبه ها ، غذاهای محلی و سایر جزئیات شهر کرمان تا انتهای متن همراه ما باشید.

اماکن تاریخی و باستانی شهر کرمان

جاذبه های تاریخی بسیار زیادی در شهر کرمان وجود دارد. آثار تاریخی و باستانی کرمان از قدمت و پیشینه طولانی برخوردار هستند. لازم به ذکر است که 5 اثر تاریخی شهر کرمان در یونسکو به ثبت رسیده است. این آثار تاریخی مربوط به دوره های  قاجار ، سلجوقیه و ساسانیان می باشند.

از آثار تاریخی ، ملی و باستانی شهر کرمان می توان به آب انبار علی مردان خان ، مدرسه گنجعلی خان ، مدرسه حیاتی ، مدرسه شفیعیه ، مدرسه ابراهیم خان ، مقبره خواجه اتابک ، گنبد سبز ، گنبد مشتاقیه ، باغ شاهزاده ماهان ، بازار کرمان ، حصار شهر قدیم کرمان ، آرامگاه شاه نعمت الله ولی ، مسجد جامع ملک ، گنبد جبلیه ، باغ شازده ، مسجد جامع مظفری ، شیوشگان ، قلعه دختر ، قلعه اردشیر ،  باغ موزه هرندی ، خانه غفاری ، خانه پرداختی ، خانه امینیان، ارگ راین و یخدان زریسف ، چهارسوق گنجعلی خان ، میدان گنجعلی خان ، یخدان مؤیدی ، حمام گنجعلی‌خان ، حمام یا چایخانه سنتی وکیل ، حمام ابراهیم خان ، کاروانسرای چهارسوق ، کاروانسرای وکیل ، کاروانسرای میرزاعلینقی ، کاروانسرای لحاف دوزها، کاروانسرای حاج مهدی ، کاروانسرای هندوها ، کاروانسرای حاج آقا علی ، کاروانسرای میرزا حسن ، تیمچه حاج عبدالله خان ، تیمچه کوزه گرها اشاره نمود.

جاذبه های گردشگری و طبیعی کرمان

جاذبه های شهر کرمان ، از پرطرفدارترین و پربازدیدترین مناطق تفریحی این شهر می باشند. با بازدید از جاذبه های گردشگری ، طبیعی و تفریحی شهر کرمان اوقات خوشی را سپری خواهید کرد. از جمله این مناطق تفریحی می توان به ییلاقات ماهان ، ییلاقات جوپار ، ییلاقات راین ، چشمه حسین آباد ، چشمه قلعه عسگر ، چشمه معدنی ته خاتون ، چشمه معدنی غرغره ، چشمه آب معدنی ابارق ، چشمه آب معدنی بوجان ، چشمه معدنی رضا آباد ، چشمه معدنی پاچنار ، چشمه معدنی بیشه ، چشمه معدنی اختیار آباد ، چشمه معدنی حوض نو ، چشمه معدنی بغرا ، چشمه معدنی حوض آباد ، آبشار راین ، آبشار کوهپایه ، آبشارهای خوشکار ، آبشار رودفرق ، آبشار سرندکوه ، آبشار بنگان و آبشار دلفارد اشاره نمود.

غذاهای محلی و شیرینی های محلی

شهر کرمان همانند سایر شهرهای ایران از گلاب و عرقیات گیاهی ، شیرینی ها و خوراکی های خاص ، لذیذ و منحصر به فرد برخوردار است. خوراکی ها و شیرینی جات کرمان دارای طعم و اشکال جذاب و زیبایی می باشند. بسیاری از افراد بر این باورند که گلاب و عرقیات گیاهی سوغاتی کاشان است. اما لازم به ذکر است که در روستای لاله زار کرمان گلاب و عرقیات گیاهی بی نظیری تهیه می شود.

از شیرینی های خوشمزه کرمان می توان به قطاب کلمپه ، کماچ سهن ، برشتو  رنگینک نان چرخی ، شیرینی خانگی پرریز و مسقطی خرمابریز اشاره نمود. در صورتی که قصد خرید شیرینی جات لذیذ و خوش طعم کرمان و خرید عرقیات گیاهی را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید. هم چنین می توانید به عنوان خرید سوغاتی برای عزیزان تان شیرینی و خوراکی های کرمان را تهیه کنید.

در عین حال غذاهای محلی کرمان مانند برشتوک ، حلیم بادمجان ، زیره پلوی کرمانی ، قاتق گوشت ، نان روغن جوشی ، چنگ مال فالوده کرمانی ، آش اوماج ، آش شلغم ، آش جو ، آش مخلوط ، آش کدو ، آبگوشت کرمانی ، توکی ، گندم شیری ، کاکل کنف شادانه ، قاتق تخمه ، زیر جوش ، کشک گردو ، سردوش ، اشکنه ، گورماست و غیره بسیار خوشمزه و لذیذ هستند.

خرید صنایع دستی و سوغاتی شهر کرمان

شهر کرمان از صنایع دستی خاص ، ارزشمند ، گران قیمت و زیبایی برخوردار است. لازم به ذکر است که صنایع دستی کرمان شهرت جهانی دارد. گردشگران عزیز می توانند صنایع دستی این شهر را به عنوان خرید سوغاتی برای اقوام و دوستان خود تهیه کنند. از هنرهای رایج و صنایع دستی شهر کرمان می توان به قالی کرمان ، پته دوزی ، مس تزیینی (قلم زنی روی مس) ، گلیم بافی ، جاجیم بافی و عریض بافی اشاره نمود. برای آشنایی بیشتر به مقاله سوغات و صنایع دستی کرمان مراجعه نمایید.

پته دوزی از جمله هنرهای بی نظیر صنایع دستی کشور پهناور و هنر خیزمان و از جمله سوغاتی های نفیس شهر کرمان به شمار می آید که متاسفانه کمتر شناخته شده است. پته دوزی صنایع دستی منحصر به فرد و خارق العاده ای می باشد که با گذشت زمان و قدمت بیشتر ارزش بیشتری پیدا می کند. پته دوزی نوعی سوزن دوزی ایرانی است. در صورتی که قصد خرید پته دوزی را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید.

با توجه به موارد ذکر شده شهر کرمان از استان های قدیمی و تاریخی ایران همراه با جاذبه های طبیعی زیبا ، سوغات و صنایع دستی فوق العاده خاص و ارزشمند می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید