وبلاگ

معرفی شهر اصفهان

شهر اصفهان

در بین شهرهای ایران ، اصفهان مانند تکه ای از جواهرات می باشد که با وجود نوسانات تاریخی در این منطقه هنوز در طی قرن ها درخشش و جلال خود را حفظ کرده است . شهر اصفهان به قدری پر جنب و جوش است که گویا امروز متولد شده است و در عین حال از اصالتی برخوردار است که به نظر می رسد مدت ها وجود داشته است . فرهنگ غنی و طبیعت زیبای شهر بسیار چشم نواز و خیره کننده می باشد . اصفهان به عنوان بیان نهایی فرهنگ ایرانی و اسلامی محسوب می شود . در این نوشته قصد داریم ، اطلاعات کامل و جامع در ارتباط با این شهر در اختیارتان قرار دهیم ، با سوغات رسان همراه شوید…

اصفهان شهری با زیبایی بی نظیر و تجربیات فراموش نشدنی

اصفهان (سپاهان) با وسعت 250 کیلومترمربع در مرکز فلات اصلی ایران واقع شده است . آب و هوای اصفهان نیمه خشک و معتدل می باشد . متوسط ​​دمای سالانه در شهر 16 درجه سانتیگراد و میانگین بارش 13 میلی متر است . به لطف رودخانه زاینده رود ، کشاورزی اصفهان با وجود هوای خشک موفقیت آمیز بوده است . این در حالی است که طی سال های گذشته ، بارندگی در شهر اصفهان کاهش یافته و باعث بسته شدن موقتی رودخانه شده است .

اصفهان از زمان های بسیار قدیم با نام های بی شماری خوانده می شد : آپادانا ، اسفان ، اسباهان ، ایسپپنا ، اسپاهان ، آسپادان ، اصفهان ، پارتاک ، پاری ، پرتیکان ، جی ، یهودیه (شهر یهودیان ) در شاهنامه (مشهورترین شعر حماسه فارسی) از این شهر بارها و بارها با عنوان سپاهان یاد شده است .

یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران با تعداد بناهای باشکوه و زیبا برای بازدید ، شهر اصفهان می باشد . کاخ ها ، پل ها ، مساجد و بازارهای بی شمار دلایلی است که این شهر هنگام سفر و خرید سوغاتی در هر برنامه گردشگری قرار می گیرد . از آنجا که آثار تاریخی زیادی برای بازدید در این شهر وجود دارد و با توجه به زمان محدودی که مردم هنگام سفر می گذرانند ، ما در این مقاله به معرفی 10 مکان برتر برای بازدید در اصفهان می پردازیم.

علاوه بر میراث فرهنگی و صنایع دستی اصفهان ، مردم این شهر از غذاها و شیرینی های بسیار خوش طعم و لذیذی برخوردار هستند . به عنوان مثال خورش ماست و بریانی غذای محلی این شهر هستند که بندرت در سایر شهرها نیز یافت می شود . بنابراین ، فراموش نکنید که وقتی در اصفهان هستید طعم این غذاهای خوشمزه را بچشید . بسیاری از بازدید کنندگان معتقدند اصفهان زیباترین شهر ایران و یکی از زیباترین های شهرهای جهان است .

اصفهان ، شهر چهار فصل

شهر اصفهان در منطقه ای نسبتاً کوهستانی در مرکز فلات ایران واقع شده است و از کوه های برفی زاگرس در غرب تا شرق و بیابان های شمال مرکزی ایران امتداد دارد . به طور کلی ، از آنجا که ارتفاع غرب به شرق کاهش می یابد ، دمای منطقه به همراه کاهش میزان بارندگی ، افزایش می یابد . در طول چهار فصل در این شهر یک نسیم خنک وجود دارد . بادهای غربی و جنوب غربی که در بهار و پاییز در امتداد رودخانه زاینده رود می وزند ، حال و هوای باشکوهی به شهر می بخشند . اصفهان شهری است با تغییرات فصلی منظم .

اصفهان ، موزه ای که مردم در آن زندگی می کنند

اصفهان با سابقه قدیمی و بناهای تاریخی بی شمار ، یک شهر نمونه در جهان است . به گفته نویسنده فرانسوی ، آندره مالرو ، تنها فلورانس با اصفهان قابل مقایسه می باشد . آثار تاریخی اصفهان شامل مجموعه ای از بهترین نمونه های سبک های مختلف معماری فارسی است که در طی یک دوره هزار ساله توسعه یافته است . کیفیت و کمیت این آثار هنری فوق العاده است و از شاهکارهای معماری ایرانی پس از اسلام امی باشد . از جاذبه های تاریخی اصفهان می توان انواع گنبدها ، آثار کاشی کاری ، کارهای گچ ، نقاشی های دیواری و خطاطی ها را نام برد . این آثار اعتقادات مذهبی خالقان خود را نشان می دهد و بازدیدکنندگان را چنان مجذوب خود می کند که احساس می کنند به قدمت هنرمندان برده شده اند و خود را در دنیایی مملو از نور و ظرافت می بینند .

سوغاتی های معروف شهر اصفهان

شهر اصفهان دارای سوغات های بسیار متنوع و در عین حال خوشمزه ای می باشد که اگر به این شهر سفر کردید ، می توانید آنها را برای دوستان و آشنایان خود به عنوان سوغات ببرید . از جمله این سوغات های معروف اصفهان می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • گز اصفهان
 • سوهان عسلی
 • شیرینی کرکی
 • شیرینی برنجی
 • برشتوک
 • پولکی با طعم های متنوع
 • و…

برای آشنایی بیشتر به مقاله سوغات و صنایع دستی اصفهان مراجعه نمایید.

جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان نیمی از جهان است . اصفهان از نظر جاذبه های گردشگری یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران می باشد . میلیون ها بازدید کننده همه ساله برای بازدید معماری و تاریخ باشکوه این شهر به اصفهان سفر می کنند . اصفهان در طی دو سلسله مهم ، سلجوقیان و صفویان بوده است . در دوران اخیر بسیاری از مکان های معروف تاریخی در این شهر ساخته شدند . در زیر لیستی از محبوب ترین مقصدی که هر گردشگری از بازدید از آن لذت می برد را برای شما تهیه کرده ایم . نام برخی از مهمترین بناهای تاریخی اصفهان عبارتند از :

 • آتشگاه
 • میدان نقش جهان
 • کاخ چهلستون
 • عالی قاپو
 • پل خواجو
 • سی و سه پل
 • موزه کلیسای وانک
 • کاخ هشت بهشت
 • بازار اصفهان
 • بازار قیصریه
 • رودخانه زاینده رود
 • و…

اصفهان ، دنیای هنر

اصفهان را شهر صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران می نامند . این آثار هنری بخش عمده ای از صادرات ایران ، به ویژه به اروپا را تشکیل می دهد . هنرهای سنتی و صنایع دستی معاصر اصفهان در حقیقت آثار هنرمندان صفوی است که توسط صنعتگران مدرن ایران دنبال می شود . آثار هنری آنها مورد استقبال ایرانیان و غیرایرانی ها قرار گرفته و نقش اساسی در صادرات اصفهان را دارند . قالی بافی ، حکاکی ، نقاشی مینیاتوری ، معراجه ، کاشی کاری ، خاتم کاری ، قلم زنی و مینا کاری از برجسته ترین آثار هنری اصفهان می باشند . هنرمندان معاصر اصفهان در سالهای اخیر در زمینه های نقاشی مینیاتور ، کاشی کاری و حکاکی نوآوری های جدیدی را انجام داده اند . اصفهان همچنین دارای موسیقی سنتی قدیمی است . در صورتی که قصد خرید صنایع دستی اصفهان را دارید ، پیشنهاد می کنم به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید .

اصفهان امروز

اصفهان طی دهه های گذشته به رشد و پیشرفت چشمگیری رسیده است . بدنبال افزایش جمعیت ، توسعه منطقه شهری آن و تشکیل خیابان های جدید و همچنین افزایش تعداد ساختمان ها ، این شهر به یک شهر مدرن تبدیل شده است . اصفهان پس از انقلاب اسلامی شاهد رشد چشمگیر بوده ، اما هرگز شخصیت خود را از دست نداده است .

حقایقی در رابطه با شهر اصفهان

اصفهان به عنوان سومین شهر بزرگ ایران و بعد از تهران و مشهد به عنوان پر جمعیت ترین شهر شناخته شده است . در سال 2006 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام محسوب شده است . اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و سرمایه صنعتی ایران بعد از تهران می باشد .

به دلیل معماری شکوهمند اسلامی ، بلوارهای زیبا ، پل های باستانی ، کاخ ها و مساجد بنام “نصف جهان” از این شهر نام برده شده است . در سال 2015 ، اصفهان و رشت اولین شهرهای ایران بودند که به شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو پیوستند .

دیدگاهتان را بنویسید