وبلاگ

بهترین سوغات اردبیل

سوغات اردبیل

اردبیل دیاری سرسبز و جذاب در شمال ایران است که جاذبه های طبیعی باورنکردنی و بناهای تاریخی بی نظیر را در خود جای داده است و گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. اردبیل جایی است که ما آن را با مردمان خونگرم و طبیعت شگفت انگیزش و بزرگانی که به علم و فرهنگ و سیاست و ورزش ایران تقدیم کرده و در نهایت با سوغات و صنایع دستی بی نظیر و متنوع آن می شناسیم. اردبیل به غیر از جاذبه ها و مناظر دلفریب ، خوراکی ها و شیرینی های خوشمزه و صنایع دستی زیبا و ظریفی دارد که کم تر کسی پیدا می شود که آن ها را امتحان نکند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با سوغات اردبیل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

حلوا سیاه (قره حلوا)

یکی از خوراکی های قدیمی اردبیل با قدمت پخت بیش از یک قرن ، حلوای سیاه یا قره حلوا است. برای طبخ این حلوا از جوانه گندم استفاده می کنند. در کنار جوانه گندم ، کره ، گردو ، کنجد ، آرد سبوس دار ، پودر پسته و نارگیل هم مورد استفاده قرار می گیرد.

باقلوا

کمتر کسی است که باقلوا دوست نداشته باشد! یک شیرینی خوشمزه که در هر شهر با سبک و سیاق خاص آن شهر درست می شود. برای تهیه این باقلوا از شیر ، تخم مرغ ، گردو ، پودر پسته ، کره ، آرد گندم و شکر استفاده می گردد. در بعضی موارد برای بهتر شدن این شیرینی به جای شهد شکر ، از عسل طبیعی استفاده می کنند. اگر قصد خرید سوغات اردبیل را دارید ، خرید باقلوا را به عنوان یکی از شیرینی های خوشمزه از دست ندهید.

حلوای زنجبیلی اردبیل

این حلوا بسیار خوشمزه و از ارزش غذایی بسیار بالایی برخودار است. حلوای زنجبیلی از آرد گندم ، پودر زنجبیل ، شکر ، پودر قند و پودر پسته برای تزئین استفاده می شود. این حلوا را برای یک بار هم که شده حتما امتحان کنید ، مطمئنا مشتری دائم آن خواهید شد.

قطاب عسلی یا بالاتماز

در اردبیل نیز نوعی قطاب خاص و بی نظیر به نام قطاب عسلی طبخ می شود. جهت پخت این سوغات اردبیل خوشمزه ، ابتدا با ماست ، زرده تخم مرغ ، شیر ، روغن یا کره و آرد ، خمیر قطاب را آماده کرده و سپس داخلش را با مخلوطی از عسل ، پودر قند ، پودر مغز گردو ، پودر دارچین و میخک پر می کنند. برای داشتن عطر و طعم بهتر ، از هل و گلاب هم استفاده می نمایند تا این شیرینی لذیذ از طرفداران بیشتری پیدا کند. اگر قصد خرید سوغات اردبیل را دارید خرید قطاب عسلی را فراموش نکنید.

عسل مخصوص سبلان مشهورترین و محبوب ترین سوغات اردبیل

یکی از مشهورترین و پرطرفدارن سوغات اردبیل عسل سبلان می باشد. این عسل بسیار مقوی و خوشمزه است که می توانید برای صبحانه با کره و سرشیر میل کنید. عسل اردبیل مورد توجه بسیاری از مردم در سراسر ایران قرار دارد. ارتفاعات کوه سبلان در استان اردبیل به دلیل هوای پاک و تنوع گیاهی ، مکان طبیعی و بسیار مناسبی برای پرورش زنبور عسل است. اگر قصد خرید عسل طبیعی و مرغوب را دارید عسل اردبیل را فراموش نکنید. منطقه سبلان مملو از دامنه های پوشیده از پونه ، گشنیز ، گون ، آویشن و اقاقیا است و همین پوشش متنوع گیاهی عسل های خوشمزه و با کیفیتی را برای اردبیل و میهمانان آن به ارمغان آورده است.

سرشیر و کره سوغات لذیذ اردبیل

گویی این استان شگفت انگیز ، طعم لذیذ بسیاری از خوراکی هایش را مدیون طبیعت و موقعیت جفرافیایی بی نظیرش است. دامنه های سرسبز سبلان و کوهستان اردبیل ، سبب گشته تا دام پروری در این استان رونق بگیرد و به تبع آن محصولاتی که از دام ها به دست می آیند ، کیفیتی مثال زدنی و منحصر به فرد داشته باشند. کره و سرشیر اردبیل ، عمدتا هنگام صبح در کنار عسل قرار می گیرند تا صبحانه ای کامل و رویایی برای مردم آن سامان و میهمانان همیشگی آنان فراهم سازند.

نان فطیر سوغات سنتی اردبیل

در بسیاری از شهرهای ایران فطیرهای سنتی و خوشمزه ای پخت می شود. فطیر اردبیل که با آرد گندم ، پودر خمیر ترش ، شکر ، گردو ، آب و دارچین درست می شود ، عطر و بوی خوشایندی دارد و فوق العاده خوشمزه است. فرصت خوردن صبحانه ای لذت بخش با نان فطیر ، همراه با سرشیر و عسل اردبیل را هرگز از دست ندهید!

نان برنجی خلخال (قند چوریی) و قچکورگی سوغات خارق العاده اردبیل

نان برنجی خلخال یکی از مشهورترین سوغات اردبیل است. علت نام گذاری این شیرینی به “قند چوریی” به دلیل وجود پودر قند می باشد که جزء مواد اولیه تهیه این نان برنجی می باشد. قچکورگی نان شیرینی دیگری در اردبیل است که بسیار شبیه به نان برنجی است و دستور پختی شبیه به آن دارد. این شیرینی ها از نان برنجی های منحصر به فرد و با طعم و مزه ای خارق العاده هستند.

علاوه بر شیرینی های یاد شده باید به قرابیه اردبیل ، حلوای سفید ، تخمه آفتابگردان و غیره اشاره کرد که هر کدام در جای خود بسیار خوشمزه و منحصر به فرد هستند. اگر قصد خرید سوغات اردبیل را دارید به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید