وبلاگ

هر آنچه که باید در رابطه با هنر خاتم کاری اصفهان بدانید

خاتم کاری اصفهان

یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین صنایع دستی اصفهان ، خاتم کاری است. خاتم کاری اصفهان ، با ارزش ترین و کم نظیر ترین هنر آرایش اشیاء چوبی ، به شکل ها و نقوش مختلف می باشد. نقوش خاتم کاری هرچه قدر ظریف تر و منظم تر باشند ، نشانه ی مرغوب بودن خاتم خواهد بود. دلایل زیادی بر مرغوبیت و ارزشمند بودن خاتم وجود دارد که می توان به بالا بودن کیفیت مواد اولیه اشاره نمود. لازم به ذکر است که علاوه بر اصفهان ، هنرمندان شیراز هم در خاتم کاری شهره عام و خاص هستند. خوشبختانه خرید خاتم کاری اصفهان این روزها خریداران بسیاری دارد و مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. در ادامه مطالب اطلاعاتی را در رابطه با خاتم کاری اصفهان در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد ، با سوغات رسان همراه شوید.

صنایع دستی خاتم کاری اصفهان

هنر خاتم کاری اصفهان با چند ضلعی های منظم و بهره گیری از نقش های زیبا و متنوع توسط هنرمندان اصفهانی خلق می شود. اشکال هندسی که برای خاتم کاری مورد استفاده قرار می گیرند ، می توانند از جنس فلز ، چوب مانند آبنوس ، فوفل ، عناب ، گردو ، تبریزی ، شمشاد ، افرا و استخوان مانند عاج فیل ، گاو ، شتر و اسب باشند. البته برخی از چوب هایی که برای خاتم کاری مورد استفاده قرار می گیرند از هندوستان وارد می شوند که امروزه با توجه به قیمت بالایی که دارند کمتر مورد استفاده هنرمندان خاتم کار قرار می گیرند.

هنرمندان خاتم کار به منظور تولید صنایع دستی خاتم کاری برای اینکه تنوعی در رنگ چوب ها ایجاد شود با به کارگیری رنگ های شیمیایی ، رنگ چوب ها را به رنگ قرمز ، سیاه و زرد تغییر می دهند و در عین حال از استخوان و عاج فیل به ندرت استفاده می کنند. لازم به ذکر است که برای خاتم کاری فلزاتی مانند مس و آلومینیوم هم توسط هنرمندان به کار گرفته می شود.

خاتم کاری در اصفهان به دوران سلجوقیان باز می گردد. از آثار خاتم کاری دوره سلجوقیان می توان از درب شبستان مسجد جامع اصفهان و مسجد مصری نام برد. در زمان صفویه هنر خاتم کاری یا خاتم سازی به اوج خود رسید و تاکنون پا بر جا می باشد.

مواد اولیه و مراحل ساخت خاتم کاری اصفهان

ساخت خاتم کاری اصفهان مراحل مختلف و سختی دارد. به عنوان مثال برای این که قطعات منظم هندسی از چوب و استخوان را تهیه کنند ، به طور جداگانه به طول سی سانتی متر و قطر دو نیم میلی متر می برندو در نهایت با استفاده از مفتول های فلزی اشکال هندسی را می سازند. مواد اولیه ای که برای خاتم کاری مورد نیاز است عبارتند از :

  • استخوان (عاج فیل ، استخوان شتر ، استخوان اسب)
  • مفتول های فلزی (نقره ، برنج ، آلومینیوم)
  • چسب(سریشم ، چسب چوب)
  • انواع مختلف چوب

هنرمندان اصفهانی با به کارگیری مواد اولیه ذکر شده و تولید محصولات متنوع خاتم کاری زیر نظر سازمان صنایع دستی ایران فعالیت می کنند و به گردشگران داخلی و خارجی محصولات مرغوب و با کیفیتی را ارائه می دهند. در صورتی که قصد خرید خاتم کاری را دارید ، می توانید به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید.

محصولات خاتم کاری اصفهان در فروشگاه اینترنتی سوغات رسان

همان طور که ذکر شد خاتم کاری و صنایع دستی خاتم کاری در ایران از قدمت و سابقه بسیار دیرینه ای برخوردار است و در شهرهای اصفهان و شیراز رایج می باشد. هم اکنون با استفاده از هنر فاخر خاتم کاری علاوه بر آثار ملی و اسلامی ، محصولات متنوع و مختلفی برای تزئین خانه و محل کار تولید می شود. از جمله محصولات خاتم کاری اصفهان می توان به جعبه قاشق چنگال ، خودکار ، شطرنج و تخته نرد خاتم کاری ، جا دستمال کاغذی ، جعبه وزیری ، جا قرآنی ، بشقاب ، شکلات خوری و غیره اشاره نمود.

شطرنج و تخته نرد خاتم کاری یکی از صنایع دستی خاتم کاری اصفهان است که قابلیت کاربردی و تزئینی دارد و می تواند لحظات دورهمی و شادی را برای شما و اطرافیانتان فراهم آورد. تخته نرد خاتم کاری مرغوب و با کیفیت توسط هنرمندان اصفهانی با بهره گیری از نقوش مختلف مانند تذهیب ، هخامنشی ، لیلی و مجنون ، شکار و چوگان ، مشبک و غیره طراحی و ساخته می شود. به علاوه ترکیب هنر خاتم کاری با میناکاری می تواند منجر به ساخت آثار بسیار زیبایی گردد.

هم اکنون فروش آنلاین محصولات خاتم کاری اصفهان و میناکاری در فروشگاه اینترنتی سوغات رسان امکان پذیر است. افرادی که به محصولات صنایع دستی خاتم کاری و میناکاری علاقه مند هستند ، می توانند انواع نقوش و طراحی های خاتم کاری و میناکاری را در وب سایت مشاهده کنند و با توجه به کیفیت و قیمت محصولات ، خرید آنلاین داشته باشند. صنایع دستی با کیفیت ایرانی برای طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرند و زیبنده خانه های شما می باشند. تولید صنایع دستی متنوع ایرانی باعث رشد اقتصادی کشور و در نهایت ایجاد شغل های متنوع برای جوانان عزیز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید