وبلاگ

هر آنچه که باید در رابطه با ترمه ایرانی بدانید

ترمه

قدمت ترمه به دوران صفویه باز می گردد. البته برخی از محققان بر این باروند که مبدا ترمه ، کشمیر می باشد و بعد از آن به کشور ایران وارد شده است. در عین حال بسیاری از محققان معتقدند که از نوآوران ترمه دوزی ، ایرانیان هستند و با توجه به زیبایی چشم نوازی که دارد همانند بسیاری از صنایع دستی ایرانی در نقاط مختلف جهان مشاهده می شود. در حقیقت این پارچه ایرانی نسبت به ترمه کشمیر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و در طرح و رنگ های متنوعی دوخته می شود. تفاوتی که بین ترمه ایرانی و کشمیر وجود دارد این است که برای تولید ترمه کشمیر از رشته پشم بز وحشی استفاده می گردد. این نوع بز در کوه های هیمالیا یافت می شود ، به همین دلیل در کشمیر برای ترمه دوزی از این نوع پشم استفاده می کنند. در ادامه این مطلب اطلاعات کاملی را در رابطه با ترمه اصیل ایرانی کیفیت پارچه ترمه و خرید رومیزی ترمه دوزی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد ، با سوغات رسان همراه شوید…

شناخت ترمه اصیل ایرانی

یکی از زیباترین پارچه های ایرانی ، ترمه می باشد. برای بافت آن از الیاف طبیعی استفاده می شود و تمام مراحل بافت این پارچه زیبا به صورت دستی و سنتی انجام می گردد. به همین دلیل نسبت به سایر پارچه ها از قیمت بالایی دارد. بهتر است بدانید از صنایع دستی محبوب و مشهور استان یزد ، پارچه ترمه و رومیزی ترمه می باشد. متاسفانه امروزه برخی از تولیدکنندگان نمونه های تقلبی ترمه را به بازار عرضه نموده اند. به همین دلیل قبل از خرید پارچه و رومیزی ترمه بهتر است در رابطه با روش شناخت ترمه اصیل ایرانی از ترمه تقبلی اطلاعاتی را کسب نمایید. در ادامه با روش های شناخت ترمه اصل آشنا خواهید شد.

همان طور که ذکر شد ترمه از صنایع دستی قدیمی و زیبای ایرانی است که در گذشته برای بافت آن از الیاف ابریشم استفاده می شد ، به همین دلیل ارزش بسیار بالایی داشت. در صورتی که قصد خرید ترمه را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نموده و انواع پارچه ترمه زیبا با طرح های متنوع را مشاهده کنید و در صورت نیاز با توجه به قیمت و کیفیت آن رومیزی ترمه مورد نظر را به صورت آنلاین خریداری نمایید. برای ترئین پارچه ترمه از نقش و نگارهای بسیار زیبا مانند بته جقه ، گل ریز ، زنبق و خاتم استفاده می گردد.

انواع پارچه ترمه از نقش و نگار های چشم نواز و خیره کننده ای برخوردار هستند به همین دلیل ترمه یکی از پارچه های گران قیمت و با ارزش است که از دیرباز تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید از پارچه و رومیزی ترمه برای تزئین منزل خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که در حین خرید ترمه باید نکاتی را در نظر بگیرد تا در نهایت یک خرید عالی و رضایت بخش انجام دهید. اگر قصد خرید ترمه ایرانی را دارید باید موارد ذیل را به یاد داشته باشید :

  1. طرح و نقش به کار رفته در ترمه هر چه قدر گسترده تر و منظم تر باشد ، در نهایت ارزش و قیمت بالاتری خواهد داشت.
  2. ارزش این پارچه به تعداد رنگ های مورد استفاده در آن بستگی دارد و در قیمت ترمه تاثیر گذار است.
  3. ثبات رنگ و جنس الیاف از دیگر مواردی است که در حین خرید پارچه ترمه باید به آن ها توجه کنید.
  4. با توجه به جنس ، طرح و نقش و نوع دوخت پارچه کیفیت رومیزی ترمه مشخص می شود.

ترمه دست بافته ای ارزشمند

پارچه ترمه بسیار ظریف و لطیف است. به منظور بافت ترمه به صورت سنتی و دستی در مرحله اول باید پشم گوسفند به نخ سفید تبدیل شود. سپس با توجه به رنگ بندی ترمه با استفاده از مواد طبیعی به رنگ های مورد نظر در می آورند. نخ تار و پود ترمه به صورت دستی بافته می شوند. به طور معمول جنس پارچه ترمه از ابریشم ، کرک و پشم است که برای ترئین آن از طرح های اصیل و سنتی ایرانی استفاده می گردد.

یکی از مسائل مهمی که بافندگان ترمه باید به آن توجه بسیاری داشته باشند ، انتخاب رنگ و هماهنگ نمودن آن ها با یکدیگر است. برای هماهنگ کردن رنگ های پارچه ترمه از رنگ های متجانس و دارای هارمونی استفاده می گردد. البته با توجه به رنگ پارچه این امکان وجود دارد که از رنگ های متضاد برای زیبایی بیشتر استفاده شود ، مسئله انتخاب رنگ در هنر ترمه دوزی یک راز است. پارچه ترمه اصیل ایرانی معمولا دست دوز و ظریف می باشد. در واقعیت ترمه تنها یک پارچه محسوب نمی شود ، ریشه ترمه در اعتقادات عمیق ایرانیان باستان و دین زرتشت است. کیفیت تار و پود ، رنگ بندی ، گل ها ، ضخامت ، مغذی دوزی و هر کاری که برای دوخت ترمه انجام می گردد در نهایت بر کیفیت و قیمت آن تاثیر گذار است.

نحوه ی نگهداری از پارچه ترمه

بعد از خرید پارچه ترمه با اصیل ایرانی و ارزشمند بهتر است بدانید که چگونه این پارچه گران بها را نگهداری کنید :

  • با توجه به اینکه برای دوخت ترمه از الیاف ابریشم استفاده می شود ، بسیار حساس است. بنابراین در حین شست و شو به هیچ عنوان از آب داغ و شوینده های قوی استفاده نکنید. شوینده های قوی موجب آسیب رسیدن به رنگ های طبیعی پارچه خواهند شد.
  • با در نظر گرفتن استحکام و مقاوتی که پارچه ترمه دارد ، در برابر رطوبت و نور آسیب پذیر است. بنابراین هرگز رومیزی ترمه را در برابر نور خورشید قرار ندهید.
  • برای اتوکشی حتما ترمه را بر روی یک پارچه نخی قرار دهید و از قسمت پشت پارچه را اتو نمایید.
  • دشمن اصلی ترمه بید است ، بنابراین پارچه ترمه را در محلی نگهداری کنید که بید نزند.

با توجه به موارد ذکر شده هنرمندان عزیز تاکنون تلاش کرده اند هنر ترمه دوزی ، تولید و پارچه ترمه با ارزش را گسترش دهند. بنابراین بهتر است ما هم با حمایت از صنایع دستی کشور عزیزمان ایران در این چرخه سهم خود را ایفا کنیم. اگر قصد خرید صنایع دستی اصیل ایرانی را دارید با کراجعه به وب سایت سوغات رسان می توانید انواع صنایع دستی شهرهای مختلف ایران را مشاهده و در صورت نیاز خریداری نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید