وبلاگ

شناخت رومیزی ترمه اصیل ایرانی

رومیزی ترمه

رومیزی ترمه یکی از صنایع دستی نساجی ارزشمند و نفیس ایران است. پارچه ترمه نوعی پارچه لطیف و ظریف می باشد که به صورت دستی بافته می شود. به طور معمول جنس پارچه و رومیزی ترمه از ابریشم ، کرک و پشم است که برای طراحی تزئین هر یک از آن ها از طرح های اصیل و سنتی ایرانی استفاده می شود. با توجه به اینکه بسیاری از تولیدکننده ها در زمینه تولید پارچه و رومیزی ترمه فعالیت می کنند ، ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که در حین خرید رومیزی ترمه چگونه پارچه ترمه اصل را از پارچه ترمه تقلبی شناسایی کنیم ؟ در ادامه مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد.

رومیزی ترمه ، صنایع دستی سنتی و نفیس ایران

تولید پارچه و رومیزی ترمه از گذشته های بسیار دور در ایران رایج بوده است. با استفاده از پارچه ترمه محصولات متنوعی همچون کوسن ترمه ، جانماز ترمه ، رومیزی ترمه ، تابلو ترمه ، انواع لباس ترمه ، رانر ترمه و غیره تولید می شود. همان طور که می دانید بافت فرش دست بافت با استفاده از تار و پود انجام می گردد.

پارچه ترمه همانند فرش دارای تار و پود است. در پشت پارچه ترمه ، پود کاملا آزاد می باشد. امروزه بسیاری از جوامع مدرن از نمادهای بومی و سنتی استقبال می کنند به همین دلیل محصولات تولید شده با استفاده از پارچه ترمه مانند رومیزی ترمه ، ساک ترمه ، کیف ترمه ، رانر ترمه ، ست رومیزی عسلی ترمه و غیره مورد توجه قرار گرفته است.

صنعت نساجی روز به روز گسترش می یابد ، از این رو بافت پارچه ترمه در طرح ها و رنگ های متنوع توسط تولید کنندگان و هنرمندان عزیز انجام می گردد. بافت ترمه در نقاط مختلف ایران با طرح های متنوع انجام می شود ، اما ترمه یزد بسیار زیبا و چشم نواز می باشد. نقش و طرح های که برای تزئین ترمه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : بته جقه ، خاتم ، گل ریز ، زنبق ، ترنج ، شاه عباسی و غیره.

در صورتی که قصد خرید ترمه اصیل ایرانی را دارید ، به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه نمایید. در وب سایت سوغات رسان می توانید رومیزی ترمه را در انواع طرح ، نقش و رنگ های متنوع مشاهده کنید ، با توجه به سلیقه خود رومیزی ترمه مورد نظر را به صورت آنلاین تهیه نمایید. با توجه به اینکه محصولات ترمه بسیار زیبا و ارزشمند هستند ، می توانید رومیزی ترمه مورد نظر را به عنوان خرید هدیه ، سوغاتی و حتی چشم روشنی برای دوستان و عزیزان خود خریداری کنید.

انواع ترمه

پارچه ترمه از گذشته تاکنون برای مصرف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از طرح و نقش هایی که برای بافت ترمه به کار می رود نقش بته جقه می باشد. می توانید به سایت سوغات رسان مراجعه کنید و رومیزی ترمه بته جقه و انواع مختلف طرح ترمه را مشاهده نمایید. همان طور که ذکر شد ترمه برای کابرهای مختلف در طرح های متنوع بافته می شود. ترمه یزد علاوه بر زیبایی چشم نواز و خیره کننده ای که دارد با قیمت مناسب و مقرون به صرفه در سوغات رسان موجود می باشد. ترمه یزد معروف ترین و مشهورترین نوع ترمه است. برای خرید ترمه یزد به فروشگاه آنلاین سوغات رسان مراجعه نمود و رومیزی ترمه یزد مورد نظر را بدون نگرانی از جنس و کیفیت خریداری نمایید. معرفی برخی از محصولات ترمه با نقوش مختلف :

  • رومیزی ترمه بته جقه گل ریز
  • رومیزی ترمه بته جقه
  • رومیزی ترمه خاتم
  • رومیزی ترمه زنبق
  • رومیزی ترمه خاتم لمه دار
  • و غیره

روش شناخت ترمه اصیل ایرانی

رومیزی ترمه همانند هر پارچه ی دیگری ممکن است در دو قالب تقلبی و اصل در بازار عرضه شود. لازم به ذکر است که ترمه اصیل ایرانی که در شهر یزد توسط هنرمندان یزدی بافته می شود دارای درجه بندی است و به عنوان ترمه اصل درجه یک و ترمه اصل درجه دو به فروش می رسد. برای تشخیص ترمه اصل بهتر است نکاتی را بدانید تا در نهایت بتوانید ترمه اصیل ایرانی را از ترمه تقلبی شناسایی کنید و خرید لذت بخشی را تجربه کنید.

ترمه اصل به صورت دستی بافته می شود ، به همین دلیل از قیمت بسیار بالایی برخودار است. تار و پود ترمه اصل ابریشم اعلاء بوده و جنس بسیار نرم و ظریفی دارد و در رنگ های متنوع بافته می شود. در این میان باید بتوانید ابریشم اصل را از ابریشم مصنوعی تشخیص دهید که این کار بسیار راحت است. ابریشم اصل در حین سوختن پودر می شود اما ابریشم مصنوعی همانند پلاستیک می سوزد.

برای بافت ترمه ماشینی از ویسکوز یا ابریشم مصنوعی استفاده می شود. بنابراین بهترین نوع ترمه ماشینی ترم ای است که صد در صد با استفاده از ابریشم مصنوعی بافته شده باشد. الیاف ویسکوز نسبت به سایر الیاف مصنوعی از درخشندگی و ظرافت بیشتری برخوردار است.

در صورتی که با لمس رومیزی ترمه احساس لطافت و نرمی داشتید بهتر است بدانید که برای بافت این رومیزی از پارچه ترمه اصل استفاده شده است. در عین حال اگر رومیزی ترمه زبر باشد ، نشان دهنده تقلبی بودن پارچه ترمه خواهد بود. رنگ ترمه اصل کاملا طبیعی است و برای بافت ترمه اصیل ایرانی به هیچ عنوان از رنگ های مصنوعی استفاده نمی شود. البته لازم به ذکر است که امروزه برای بافت انواع محصولات ترمه برای زیبایی و جلوه بیشتر رنگ طلایی به کار می رود.

یکی از موارد دیگری که در تشخیص ترمه اصل می تواند به شما کمک کند تراکم پارچه ترمه می باشد. هر چه قدر تراکم پارچه ترمه بیشتر باشد و از بافت ظریف تری برخوردار باشد ، رومیزی ترمه با کیفیت تر خواهد بود.

نحوه ی نگهداری از ترمه

  1. به هیچ عنوان ترمه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید ، باعث رنگ رفتگی ترمه خواهد شد ، در نهایت زیبایی ترمه کمتر می شود.
  2. از شوینده های قوی و آب داغ برای شست و شوی ترمه استفاده نکنید.
  3. ترمه را در محلی نگهداری کنید که بید نزند. اگر محل نگهداری ترمه مرطوب باشد به مرور زمان بید باعث از بین رفتن ترمه خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید