وبلاگ

ویژگی های عسل طبیعی و مرغوب چیست ؟

عسل طبیعی

عسل طبیعی در طب سنتی ایران جایگاه بسیار بالا و خاصی دارد. افرادی که در زمینه طب سنتی فعالیت می کنند ، برای حفظ سلامتی و درمان بسیاری از بیماری را تاکید فراوانی بر مصرف عسل طبیعی دارند. متاسفانه برخی از مردم بر این باورند که امروزه دسترسی به عسل خالص و مرغوب امکان پذیر نمی باشد و در نهایت خود را از این ماده غذایی معجزه گر و مفید محروم می نمایند. با توجه به تحقیقات انجام شده مصرف عسل به دلیل چنین تصوراتی در سطح پایین قرار دارد.

عسل طبیعی و مرغوب چه ویژگی هایی دارد ؟

عسل طبیعی و مرغوب با توجه به پوشش گیاهی هر منطقه از ویژگی های خاص خود برخودار است. براستی عسل طبیعی و مرغوب چه ویژگی هایی دارد ؟ این سوال به وفور توسط خریداران پرسیده می شود و متاسفانه هر فروشنده و خریداری با توجه به باروهای اشتباه خود در رابطه با ویژگی های عسل طبیعی عقیده و نظر خود را دارد که بر اساس تحقیقات انجام شده از نظر علمی رد شده اند.

در این میان بسیاری از سودجویان برای فروش عسل های شکری به جای عسل خالص و خوب ، ویژگی های اشتباه عسل خالص بیان می کنند و هر نوشته ای را به معصومین بزرگوار نسبت می دهند. به عنوان مثال عسل طبیعی باعث سوزش گلو نمی شود و یا عسل در آب دیر حل خواهد شد! توصیه می کنیم به موارد این چنینی به هیچ عنوان توجه نکنید. در ادامه به معرفی ویژگی های عسل طبیعی و مرغوب خواهیم پرداخت ، همراه ما باشید.

عسل خالص و مرغوب از چه موادی تشکیل شده است ؟

حدود 80 درصد عسل طبیعی از گلوکز ، فروکتوز و ساکارز تشکیل شده است و 20 درصد باقی مانده شامل آب و سایر مواد می باشد. در واقع ساکارز نوعی کربوهیدرات است که در مواد غذایی که به صورت روزانه مصرف می کنیم ، یافت می شود. با مصرف این کربوهیدارت انرژی مورد نیاز بدن فراهم می شود. دو مولکول گلوکز و فروکتوز ساکارز را تشکیل می دهند.

برای تولید عسل طبیعی زنبورها دست به کار می شوند. بدین منظور رنبورها خارج از کندوی خود شهد گل ها و گیاهان را تغذیه می کنند و عسل ارگانیک و مرغوب را تولید می نمایند. در عین حال عسل تقبلی توسط زنبورها تولید نمی شود. برای تولید عسل تقلبی ، تولیدکنندگان از مواد خوراکی مانند آب ، شکر و رنگ خوراکی استفاده می کنند.

در نتیجه مواد تشکیل دهنده عسل طبیعی و تقلبی کاملا متفاوت می باشد و هیچ آنزیمی در آن وجود ندارد. دیاستاز ، آنزیمی است که زنبور حین تبدیل شهد به عسل ، به آن اضافه می کند. بنابراین عسل تقلبی فاقد آنزیم خواهد بود. برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی باید میزان مواد ساکارز و آنزیم موجود در عسل را بفهمید. درصد ساکارز عسل طبیعی زیر 5 درصد می باشد.

ویژگی عسل مرغوب و اصل

بوی عسل طبیعی در ابتدای برداشت بسیار خوب و مطبوع می باشد. اما همان طور که می دانید عطر و بو فرار است. بدین منظور برخی از فروشندگان عسل ، اسانس هایی را به عسل های تقلبی اضافه می کنند و به جای عسل طبیعی به فروش می رسانند.

یکی از مهم ترین ویژگی های عسل طبیعی و مرغوب این است که به دلیل موادی که در عسل وجود دارد در حین خوردن گلو را می سوزاند ، اما عسل تقلبی شیرین است و طعم تندی ندارد. البته توجه داشته باشید که برخی از عسل های طبیعی با توجه به منطقه ای که تولید می شوند ، ملایم تر هستند.

عسل های تقلبی و دست ساز زرد رنگ می باشند و تنوع رنگ عسل طبیعی را ندارند. با توجه به آنزیم هایی که در عسل طبیعی وجود دارد ، به مرور زمان دیاستاز ته نشین شده و رس میزند. بنابراین شکرک زدن عسل طبیعی امری کاملا طبیعی است.

از کجا می توان عسل مرغوب را خریداری کرد ؟

اگر قصد خرید عسل طبیعی و مرغوب را دارید حتما باید به فروشنده عسل اطمینان کامل داشته باشید و از فروشنده بخواهید برگ آزمایش عسل را به شما تحویل دهد. برای خرید عسل طبیعی و خالص پیشنهاد می کنم به فروشگاه اینترنتی سوغات رسان مراجعه کنید. عسل های موجود در وب سایت سوغات رسان باکیفیت ، مرغوب و طبیعی هستند. در این فروشگاه آنلاین می توانید انواع عسل طبیعی مانند عسل چهل گیاه ، عسل بهارنارنج ، عسل ارگانیک و غیره را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید